Paradisum Plantavit
   
Köszöntés
 
Vissza
Történeti katalógus
 
 
Tanulmányok
 
Impresszum

Művészettörténeti leírás

Csanád

Csanád a Maros bal partján fekszik, ma határmenti község Temes megyében. A török hódoltság után két település alakult ki területén. A középkori városmagon osztozó Rácz-, Nagy- vagy Szerb-Csanád és Német-, Ó- azaz Ős-Csanád a 19. század közepén egyesül. Azonban sokakat megtévesztő külön elnevezésük a 20. század elejéig használatban marad. A Szűz Mária monostor a síkvidéki település legmagasabb pontján épült. Helyén ma az 1871-ben felszentelt új plébániatemplom áll.

A Szűz Mária monostor eddig bizonytalan helyének pontos azonosítását, azaz az egykori Keresztelő Szent János templom melletti és annak folytatásaként értelmezhető fekvését egy 1701 és 1749 közé keltezhető, nemrég előkerült helyszínrajz tisztázza a forrásadatokkal összhangban. A török időket romos állapotban átvészelő templomot 1749-ben Szent Gellért vértanú tiszteletére szentelték fel újra. Ezt 1868-ban lebontották, a helyére észak-déli irányú hossztengellyel került mostani Szent Gellért egyház szentélye fedi részben a Szűz Mária monostor templomát. Az ősi egyház Henszlmann szerint (1871) keresztelőmedence maradványait őrző, nyugati szakaszát meghagyták az új templom építésekor megtekintés céljára kiképezve. A mintegy három évtizede elfalazással beszűkített helyiséget a szentélyből lejáró lépcsőn lehet megközelíteni. Gellért püspök saját nyughelyeként építtetett templomának ma nincs felszíni nyoma. A nyolcszög három oldalával záruló, nyújtott szentélyes, osztatlan terű templom lebontásakor a hajó szélessége megegyezett a szentélyével. A szentély alatt ismeretlen alaprajzi elrendezésű altemplom, tőle nyugatra pedig egy észak-déli irányú helyiség, amelynek déli főfalában egy római téglákból álló csatorna maradványa került elő. A különböző korú épületrészek egymáshoz való viszonya nem tisztázott (5. kép). A múzeumokba került, vagy a faluban szétszórtan heverő nem egy ép, és számtalan töredékes Árpád-kori faragvány egyikéről sem lehet biztosan megállapítani, hogy melyik csanádi egyházból származik.

Régészeti kutatások:

-        1868. április 4-én kezdik bontani a régi csanádi templomot és ugyancsak az új templom építéséhez fognak. Killer Frigyes csanádi plébános jegyzőkönyvet vezet az építkezés során előkerült leletekről. E munkálatokat régészeti ásatás nem előzte meg.

-        Rómer Flóris 1868. április 27-én megvizsgálja a bontás alatt álló templom maradványait és felméréseket készít.

-        Henszlmann Imre 1868. július végén utazik Csanádra, ahol a régi templomot már lebontva, és fölötte az új templom falait találja.

-        1881-ben Killer Frigyes ásatást végez az egykori Szűz Mária templom körzetében.

A temetkezésekre utaló leletek közül a következők említendők: rézkupa, kengyelek és "apró kocsivasak", buzogány, vascsákány, kard, fekete és világoskék karperec. téglából rakott és kőlapokkal fedett sírok (osszáriumok?). Az épülethez köthető maradványok közül pedig: homokkő faragványtöredékek mellett egy (fehér?) márvány keresztelőmedence és egy vörösmárvány oszloptöredék (átmérője 2½"); két sima "márványkő-darab": az egyik vörös, a másik fehér (vastagságuk 1¼", illetve ½"). A lebontott templom hossztengelyében és avval párhuzamos helyzetben került elő 1868-ban, közvetlenül a szentély előtt, a Szent Gellért csanádi sírjaként számontartott szarkofág. Ép és töredékes faragványok vannak a falu területén szétzórva, a nagyszentmiklósi Bartók Béla Múzeumban és az aradi megyei múzeumban (6. kép - 7. kép).

Bárány 1845, 100; Rómer jegyzőkönyvek XXIV. (1868) 93-104 ( OMvH Irattár); Henszlmann 1871; Ortvay 1875, 1-23; Szentkláray 1898, I. 681-691; Gerecze 239-242, 915-916; PRT XII/B 436-439; Juhász 1926, 22-30; Dávid 1974, 14-24; Györffy I. 850-853.

Heitelné Móré Zsuzsa