Paradisum Plantavit
   
Köszöntés
 
Vissza
Történeti katalógus
 
 
Tanulmányok
 
Impresszum

Művészettörténeti leírás

Ajtonymonostora

Aradtól nyugatra, a Maros jobb partján, Pécska és Szemlak között állt, a ma "Kőgát"-nak (Hablau) nevezett helyen. Fekvésének pontos azonosítására a szakirodalomban szereplő területen belül, 1992-ben adódott alkalom, a folyó partjára egy árhullám levonulásakor vetett nem egy rangos faragvány és a martból előbukkanó épületmaradványok kapcsán. A Pécskától 11 km-re eső romokat, a szemlaki útról, a hármas Maros-kanyar középső részéhez vezető szekérúton lehet megközelíteni, áthaladva az úgynevezett Pécskai Nagy-Sáncon.

A monostor maradványainak mintegy kétharmadát víz alá borította közel fél évszázada a fokozatosan észak felé költöző Maros-meder. A templom hosszháza a folyó közepéig nyúlik a jelenlegi mederre merőleges helyzetben. A nagy mennyiségű omladék alatt helyenként felbukkanó alapfalak és a hajót tagoló pillérpárok maradványai csak alacsony vízállás esetén követhetők. A félköríves szentély rézsűs ablaknyílásokig álló falait kváderkő burkolja. A kb. 850 m²-nyi területen szétszóródott omladék között sok a faragott kő. A hosszháztól délre előkerült számos kváder és faragványtöredék feltehetően a monostor épületéből származik. A parton nagyrészt ásatással feltárt és egyre módosuló állaggal mutatkozó, igen masszív fal- és pillérmaradványok a templom toronypáros homlokzattal kialakított nyugati szakaszaként értelmezhetők.

Az alaprajz részletei nem tisztázottak. A keleten minden bizonnyal félköríves apszissal záródó hajót valószínűleg három pillérpár tagolta. A templom nyugati végén az alapfalak 2-2,20 m szélesek, a két homlokzati torony belső sarkait egy-egy 2,20 x 2,40 méteres pillér támasztotta meg. A hosszház teljes szélessége e szakaszon kb. 16 méter lehetett. A parton lévő és a mederbe süllyedt romok közötti szintkülönbség miatt és a maradványok pontos feltérképezése híján a kb. 35 méterre becsült teljes hossz csak hozzávetőleges adat. A templom hossztengelye 35o-os északi irányú elhajlást mutat.

Régészeti kutatások: mentőásatás 1993-ban és 1994-ben (Radu Heitel, Adrian Axinte, Silviu Teodor és Heitelné Móré Zsuzsa).

Leletek: tölgyfa koporsóba fektetett nő sírja gazdag lelettel (ezüst veretes bőröv, több tucat pityke, fémgolyók, stb.) A 11. század elejére keltezhető sír gödréből habarcs-rögök is előkerültek 11-12. századi cserépüst- és edény-töredékek; néhány faragvány a 12. század második feléből (kapuszárkő rétegköve, sarokgumós oszloplábazat? és fejezettöredék); számos faragvány a 13. század első feléből (oszloplábazatok és törzsek, fejezetek, bordák és nyíláskeretek töredékei; három kapuzatból származó ívmező- és szárkődarabok; homokkő és vörösmárvány padlóburkoló lapok; ívsorral díszített párkány-darabok (1. kép), kváderkövek; vörösmárvány (sír?)lap darabok, egyiken vésett betű nyomával és kisépítményhez tartozó, igen kicsi fejezet töredéke homokkőből stb.). E faragványtöredékek egy részét még az ásatás előtt begyűjtötte néhány, régiségek iránt érdeklődő pécskai lakos.

PRT IX/B 444; Juhász 1926, 122-129; Györffy I. 846; H. Móré 1999.

Heitelné Móré Zsuzsa